6. Mennyi ideig tart a fogfehérítés?
A rendelőben végzett lámpás fogfehérítés kb. másfél órát vesz igénybe az előkészítéssel együtt. Az otthoni sínes megoldás esetén – akár éjszakai vagy nappali gélt használunk – hozzávetőlegesen két hétre van szükség, ahhoz, hogy a rendelői lámpás fogfehérítéssel azonos eredményt elérjük.
7. Olvashatok, telefonálhatok rendelői fogfehérítés közben?
Nem, sajnos sem olvasni, sem telefonálni, internetezni nem lehet rendelői lámpás fogfehérítés alatt. Mivel a páciens beszélni nem tud, a rendelő személyzetével is csak írásban tud kommunikálni. A legtöbb rendelőben ez idő alatt zenét hallgathat, relaxálhat.
8. Hamarosan esküvőm lesz, mennyi idővel az esemény előtt érdemes a fogfehérítést elvégeztetni?
Legalább egy héttel az esemény előtt, de fogorvoshoz legalább 1 hónappal korábban érdemes elmenni, hogy a szükséges előkezelést – esetleg kezelést – elvégezzék. Egészséges fogsor esetén is szükség van dentalhigiéniai kezelésre, mivel a fogköveket feltétlenül el kell távolítani.
9. Fehéríttethetem-e a fogaimat abban az esetben, ha fogínyvérzésem van?
Nem, csak egészséges fogazat és fogíny esetén végzik el a fogorvosok fogfehérítést.
10. Fognyaki érzékenységem van, ez probléma lehet fogfehérítésnél?
Igen. De jelezni kell a fogorvosnak még a fogfehérítés előtt, így egy megfelelő előkezeléssel ez a probléma is áthidalható.
11. Frontfogaimon koronák vannak. Ezek is fehéríthetőek?
Sajnos a fogpótlások (koronák, hidak, héjak, betétek, tömések, stb.) nem fehérednek ki, így azoknak a pácienseknek, akiknek ezek közül bármelyik megtalálható a szájukban, előzetes konzultációt, tervezést igényel a fogfehérítés. Általában a fehérítést követően a pótlásokat ki kell cserélni, leginkább a front részeken.
12. Gyermekkori fluorózis miatt fogaim foltosak lettek. Segíthet ezen a fogfehérítés?
Igen, de lehet hogy kombinált (rendelői és otthoni fogfehérítés is) kezelést igényel az adott fogszínprobléma.
13. Milyen gyakran lehet ismételni a fogfehérítő kezelést? Van-e különbség ebben az otthoni és a rendelői között?
A fogfehérítések között eltelt időre általában fél évet szoktak ajánlani az egyes gyártók – függetlenül attól, hogy rendelői vagy otthoni fogfehérítésről van szó.
14. Fogfehérítés után lehet-e enni-inni és mit?
A rendelőben végzett lámpás fogfehérítés napján tilos, a következő két napban kerülendő a színezéket tartalmazó ételek fogyasztása. Elsősorban a kávé, tea, vörösbor, üdítők, paprikás ételek, áfonya, meggy, stb. színezheti el a fogakat. Nem ajánlott továbbá ez idő alatt színezett fogkrém és szájöblítő használata sem. A lényeg, hogy minél „fehérebb – átlátszóbb” dolgokat fogyasszanak vagy használjanak. Az otthoni fehérítésnél ez 2-3 hét odafigyelést (önmegtartóztatást) igényel.
15. Fogfehérítés előtt van-e szükség valamilyen előkezelésre, illetve a fehérítés után utókezelésre?
Fogfehérítés előtt mindenképpen szükséges egy állapotfelmérés elvégzése. A fogorvosnak kell megállapítania, hogy fognyaki kopás, fogágybetegség fogszuvasodás, stb. van-e. Az esetleges problémákat, elváltozásokat a beavatkozás előtt kezelni kell. Fogfehérítést csak teljesen egészséges fogsoron szabad végezni és ebben az esetben is szükséges egy dentálhigiéniai kezelés (fogkő eltávolítás, polírozás stb.), amely a végeredményre is pozitív hatással van! A fogfehérítést követően pedig szükséges a különféle pótlások (korona, híd, stb.) cseréje – elsősorban a front részeken – mivel ezek nem reagálnak a fogfehérítő anyagra.
16. Fogékszert viselek, de szeretnék fehéríttetni. El kell távolítani ehhez az ékszert, s ha igen, visszatehető-e?
Nem kell eltávolíttatni, hiszen a fog akkor is teljes egészében fehéredik, ha nem minden felületéhez ér hozzá a fehérítő zselé.
17. Fogszabályozásra van szükségem, és szeretném fehéríttetni is a fogaimat. Mi a teendőm, végezhető-e egyszerre a két kezelés?
A fogfehérítést a fogszabályozás folyamatának befejezése után lehet elvégezni.
A genetikailag sötétebb színű és/vagy betegség miatt foltos, illetve a gyökérkezelt fogak elszíneződései is korrigálhatók, esetenként teljesen kivilágosíthatók a helyes diagnózis felállítása után. Akár egy fogat is lehet fehéríteni a megfelelő fehérítési módszer kiválasztásával. A gyökérkezelt fogak esetében speciális anyaggal, belső fogfehérítést alkalmaznak.